Twitter’ın yeni Anket Özelliğini Nasıl Kullanmalı? Ne Gibi Özelliklere Sahip? |
Twitter’ın yeni Anket Özelliğini Nasıl Kullanmalı? Ne Gibi Özelliklere Sahip?

Geçtiğimiz hafta Twitter resmi blog sayfasından yakında tüm kullanıcıların kullanımına sunacakları “anket” özelliğini duyurdu. Peki nasıl anketler oluşturabiliriz, özellikleri neler ve tüm bu yeni anket özelliğini marketing süreçlerinde nasıl kullanabiliriz soruları hemen yükselmeye başladı.


Twitter’ın Yeni Anket Özelliği Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

[Tweetle]
 
Hızlıca bu yeni anket özelliğinin detaylarından bahsetmek gerekirse:

  • Oluşturacağınız anketlere yalnızca 2 seçenek ekleyebiliyorsunuz.
  • Verdiğiniz oy tamamen gizli bir şekilde kaydediliyor, yani kimse tarafından görüntülenemiyor.
  • Anketlerin ömrü “1er gün” ile sınırlı. Anket süresi dolduğunda oylama yapılamıyor ve sadece sonuç görünüyor.
  • Anketlerle ilgili görebildiğimiz bilgiler: seçenekler (tabi ki), oylamak için kalan süre ve toplam oy sayısı.
  • ReTweetler üzerinden de anket oylanabiliyor, yani oylar aynı yere gidiyor.
  • Markalar hiçbir şekilde kişileri anketlere verdikleri cevaplara göre filtreleyip, hedefleyemiyor.

Twitter’ın Anket Özelliğini Kullanarak Nasıl İçerikler Hazırlayabiliriz?

twittera yeni gelen anket özelliği

Tamamen sizin yaratıcılığına kalmış deyip işin içinden çıkılabilir tabi ki ama aklıma gelen birkaç şeyi paylaşmak isterim.

#1 – Content Marketing: Neyi Paylaşacağınıza Takipçileriniz Karar Versin
O hafta hangi konunun üzerine duracağınızı artık kolayca takipçilerinize sorabilir ve bu veriyi stratejileriniz belirlerken değerli bir veri olarak kullanabilirsiniz. Ki bu veriler zamanla birleşip takipçilerinizin davranışlarını anlamlandırmanıza yardımcı olacak bir yol haritası bile oluşturabilir sizin için.

#2 – Market Research: Yeni ürünlerinizle ilgili pazar araştırması yapmak için hem hızlı hem de – bence – oldukça güvenilir bir kaynak olarak kullanılabilir. Ayrıca bu sürece takipçilerinizin dahil olması da markaya olan bağlılığı arttırabilecek cinsten bir strateji olur. Bazı markaların hali hazırda email listelerine gönderdikleri 1000 sayfalık pazar araştırması anketlerinden bahsetmek istemiyorum. İnsan katkıda bulunmak istese de beziyor bir süre sonra. O yüzden Twitter iyi bir kaynak olabilir bu konuda.

#3 – Engagement: Anketlerin yarattığı etkileşimin göreceli olarak daha fazla olması bekleniyor. Peki bu etkiletişimi yaratmak için nasıl içerikler paylaşmalı? Her zaman “feedback” tarzı içerikler sıkıcı olacaktır. Bu noktada aklıma gelen ilk şey, “tahmin” tarzı anketler. Örneğin elinizde bir veri var: Kola içenlerin %x’i yanında çikolata da alıyor. gibi sizce x kaç olabilir: %10 ya da %80 gibi. Arada fark olan rakamlar verip kullanıcılarınızın tahminlerini alabilirsiniz. Tabi bu içerikleri markanızın hedefleri doğrultusunda oluşturmanız daha mantıklı olacaktır. Benim random örneklerim sadece örnek olsun diye var.

Cümleyi tamamlamalarını isteyin: Örneğin bugün eve geldim ve dedim ki:
ne yesem acaba ya da
televizyonda ne var acaba? gibi.

Canlı yayınlar sırasında anlık anketler ile takipçilerinizin tepkilerini ölçün.

Daha kullanmaya başlamadan bile birçok şey üretebiliyoruz. Eminim ki Türkiye’de oldukça eğlenceli şeylere çalışmaları göreceğiz çok yakında anketler sayesinde.

Eklemek istedikleriniz için ↓
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.