Tüm Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 4 An |
Tüm Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 4 An

Müşterilerin beklentileri ve tabi ki bu beklentilere yönelik davranışları sürekli değişiyor. Teknoloji, mobil internet, dijital devrim gibi klişe bir giriş paragrafı eklemeye niyetim yok. Ama müşterilerin davranışlarındaki bu değişimi son birkaç senedir oldukça hızlandıran ve neredeyse evrimleştiren bu gelişmeleri hatırlamak önemli. İşte tam bu noktada, Google, öyle güzel bir sonuca ulaşmış ki, faydalanmamak büyük hata olur: Tüm Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 4 An.

Ne demek “4 An”

Aslında bildiğimiz an. Hani tam şampuan almak üzereyken, başka bir markanın yeni ürünü ilginizi çeker, eliniz gider ama emin de olamazsınız, telefonunuzu elinize alıp bir bakarsınız; kullananlar ne demiş. Bu bir an mesela.

alışveriş yaparken mobil pazarlama

Belki hikayesi farklı hepimiz için ama var böyle anlarımız. Ya da bilmediğiniz bir yerde yemek yemek istersiniz, “yakınımda olan restaurantlar” diye aratırsınız Google’da. İşte o an mesela.

yakınımda olanlar google marketing

Bazen de sadece sokakta ya da televizyonda gördüğünüz bir reklam ilginizi çeker, daha fazla bilgi öğrenmek ister ve telefonunuzdan Googlelarsınız.

tv mobile marketing

Onun gibi bir an da olabilir bahsettiğim. Hepsini geçiyorum, hepimiz mutlaka en az bir konu hakkında “how-to” yani “nasıl yapılır” videosu izlemişizdir YouTube’da. O an da var işte.

nasıl yapılır marketing youtube

Böyle anların ortak özelliği, o ana özgü bir ihtiyaç için telefonumuzu yani telefonumuz aracılığı ile interneti kullanırız. İşte böyle anlarda, Türkiye için örnek vermek gerekirse, karşımıza arama sonuçlarında sıkça forumlar çıkar. Çünkü bundan 6 7 sene öncesinde oldukça popüler olan forumlar Türkçe içerik konusunda Google en büyük paya sahip siteler. O yüzden bazı forumları hepimiz biliriz.

Tüm bu verileri anlamlandırmak

Peki karşımıza forumlar değil de, aradığımız konuda bize hizmet sunmaya çalışan markalar çıksaydı nasıl olurdu? Bunu hemen “reklam” olarak düşünüp savunmaya geçmeye gerek yok. Çünkü aslında aradığımız şeye en iyi cevabı bu şekilde bulabiliriz. Örneğin, ben yıllar önce bir fotoğraf makinesi almıştım ve özelliklerini kullanmak hakkında hiçbir fikrim yoktu. Youtube’da nasıl yapılır videoları ararken fotoğraf makinasının markasının yüklediği videoları gördüm. Bu insana ister istemez ürünü kullanma konusunda güven veriyor hem de markaya garip bir sempati duymaya başlıyorsun.

Yani günümüz dünyasında hem kullanıcılar için bir ihtiyaç hem de markalar için göz ardı edilemeyecek bir kanal: mobile search.

Google bu anlar için diyor ki: MicroMoments

Google bu anları, almak-istiyorum, öğrenmek-istiyorum, gitmek-istiyorum, yapmak-istiyorum olarak 4 yeni an olarak gruplamış. Ve bu anlarla ilgili pazarlamacılara kaynak olup yol gösterebilecek bir de site hazırlamış. Buradan konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Google bu micro anların artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve insanların satın alış mekanizmalarının bunlarla şekillendiğini savunuyor. Burada benim yorumum tamamen kullanıcı tarafından olacak. Bahsedilen tüm anlar benim hayatımda sıkça varlar. Hatta çok daha fazla şekilde varlar. İnternette kolay bulunabilir, temiz yani net ve fayda sağlayan bilgilerin olması benim için çok değerli bir şey. Ve buna katkı sağlayan tüm markalara da bireylere de sonsuz bir saygım var. Bu yüzden bu konuda eksik kalan markalara karşı herhangi bir acımam yok.

Peki sizin düşünceniz neler?


Kaynaklar:
The Micro-Moments Before Showtime
Moments That Matter
4 New Moments Every Marketer Should Know
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.