Tek bir kod bile yazmadan “Cool” siteler oluşturun |
Tek bir kod bile yazmadan “Cool” siteler oluşturun

Yaklaşık 7+ senedir kendi kodunu kendi yazan biri olarak bu yazıyı yazıyor olmak benim için biraz ilginç. Kod derken kastettiğim HTML,CSS azcık PHP ve JS. Yani baktığınızda baba dillerle uzaktan yakından pek alakam yok. Ama nasıl derler “kendime yetecek kadar” bilgim var site oluşturmak için.

Bu bildiklerim de aslında baktığınızda bana ihtiyacım olan siteleri oluşturmam için yetiyordu hatta artıyordu. İlk başlarda “edit”leme yani hazır kodları düzenlemeyi öğrenerek başlamıştım, daha sonraları bloguma yeni bir tema yapmak istediğimde kendiliğimden not defterini açıp yazmaya başlayacak seviyeye geldim.

Peki bunları neden anlattım?

Anlattım çünkü, tüm bunları biliyor olmama rağmen bir site oluştururken izlediğim yöntem: önce düzenlemeyi öğrendim sonra kendim kodladım ve artık her şeyi çılgınlar gibi kendim kodluyorum tadında ilerlemedi. Yani en başta hazır şeyleri düzenleyerek daha da derin bilgiler öğrenmeye ve hatta her şeyi kendim sıfırdan oluşturma seviyesine gelmiş olsam da, daha sonraki süreçte artık öyle temelden her şeyi kodlamaya gerek kalmadan varolan çalışmaları düzenlediğim günlerime geri döndüm.

Neden? diye sormanız tabi ki oldukça muhtemel. Cevabımsa tabi ki hazır. Bundan 5-6 sene önce, varolan bir şeyi düzenleyebilmek için çok şey bilmeniz gerekiyordu. Yani manuel olarak düzenliyordunuz. Örn bir temada menunun rengini mi değiştirmeniz gerekiyor, hoop css dosyasını açıyorsunuz. Halilye basic de olsa birçok şeyi öğrenmek zorunda kalıyordunuz. Her ne kadar o “çok şeyi” bir süre sonra öğrenseniz bile daha sonra elinizdeki seçenekler yeterli gelmiyordu ve baştan kodlamak zorunda kalıyordunuz. Ama daha sonra öyle güzel ücretsiz araçlar çıktı ki, oturup saatlerce kodlamanıza gerek kalmadan harika siteler oluşturabilir oldunuz.

Kısacası tek bir kod bile yazmadan “Cool” siteler oluşturmak artık mümkün.

 


Webflow

“Tek bir kod bile yazmadan eşsiz responsive websiteleri oluşturun” diyor Webflow. Ücretsiz paketi de var güzel bir site oluşturmanız için gerekli tüm özelliklere sahip ama ayrıca ücretli paketleri de var daha profesyonel sonuçlar elde etmek isteyenler için.

webflow kodlama bilmeden site oluşturun

Artı Özellikleri:

 • Ücretsiz paketi mevcut.
 • İçerisinde harika “cool” temalar var.
 • Responsive yani her ekran çözünürlüğüne adapte olabilen bir siteniz oluyor.
 • Arka plandaki kodlaması tertemiz – yani standartlara uygun.
 • Sürükle bırak yöntemi ile hemen hemen her şeyi düzenleyebiliyorsunuz.
 • Birden fazla sayfa ya da form oluşturmak gibi özelliklere sahip.
 • Videolu anlatımları ile teknikler konusunda size yardımcı oluyor.
 • Sayfaları için gerekli olan temel SEO ayarlarını yapabiliyorsunuz.

Eksisi ise olsa olsa Türkçe dil desteğinin olmaması olabilir – ki o da sadece İngilizce bilmeyenler için bir eksi olurdu. Onun dışında belki 100% ücretsiz olmaması da bir eksi olabilirdi ama böylesi bir sitenin bu kadarçık bir maliyetinin olması bana pek normal geliyor.

Buradan ilham verici son çalışmalara göz atarken, bu sayfadan da videolu anlatımlara bir göz gezdirebilirsiniz.

 


Weebly

Webflow’un Türkçe olmaması sizin gerçekten canınızı sıkıyorsa, o zaman önerim: Weebly. Mobil uygulamadan tutun da e-Ticaret özelliğine kadar çok geniş birçok özelliğe sahip. Üstelik Webflow’a çok benzer bir şekilde sürükle bırak yöntemi ile düzenleme yapmanız mümkün. Ayrıca aynı şekilde birbirinden güzel hazır temaları dilediğiniz gibi düzenleme imkanı da sunuyor.

weebly kodlama bilmeden websitesi oluşturmak ücretsiz

Artı Özellikleri:

 • Mobil uygulama, e-Ticaret sitesi, blog gibi birçok farklı fonksiyon bulundurması.
 • Türkçe olması.
 • Sürükle-Bırak yöntemi ile temaları düzenleme imkanı.
 • Temaların arka planda kodlarını değiştirme özelliği.
 • Site istatistiklerini görme imkanıç

Weebly’nin özelliklerini daha yakından tanımak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 


Bonus: Eager

eager site uygulaması app store

Eager app store’dan esinlenmiş bir destek sitesi. Şöyle ki, diyelim websitenizi oluşturduğunuz ama bazı eklentiler ile zenginleştirmek istiyorsunuz. Örneğin sosyal paylaşım butonu eklemek, responsive yan menu eklemek, quiz eklentisi ile testler ve oyunlar sunmak gibi gibi. Fakat bunları hem bulmak için hem de kurmak için birçok adımı tamamlamanız ve birazcık da kodlamaktan anlıyor olmanız gerek. İşte bu noktada HubSpot’ın eski çalışanlarının kurduğu Eager size yardımcı oluyor. Kayıt olup sitenizi profilinize ekliyorsunuz ve “app store”dan sitenize eklemek istediğiniz özelliği seçiyorsunuz. Arayüzü oldukça kolay ve size appi düzenleyebilmeniz için birçok seçenek sunuyor ve tek tık ile ekliyorsunuz. Hatta WordPress için sadece küçük bir eklentisini sitenize yüklemeniz yeterli. Ondan sonra tek yapmanız gereken Eager üzerinden beğendiğiniz appi açıp “install” butonuna tıklamak.

 


Uzun lafın kısası…

Kimilerinin küçümsediği bu programlar artık site oluşturabilmeyi sadece özel, küçük bir kesimle kısıtlı bırakmadan herkes için kolay hale getiriyor. Tabi ki bu araçlarla da özgün siteler oluşturmak için oldukça çalışmak ve emek sarf etmek gerekiyor. Ama şu da bir gerçek ki bu programlarla süper işler çıkartmak da mümkün. Kısacası artık hayal ettiğimiz, aklımıza gelen birçok şeyi oluşturmak için çok daha fazla imkana ve araca sahibiz. Fakat bugün zor olan şeyse sanırım insanları peşinden sürükleyecek fikirler bulmak :)
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.