PowerPoint ile Instagram Videoları Hazırlayın! |
PowerPoint ile Instagram Videoları Hazırlayın!

Evet evet, başlık doğru. Bahsettiğimiz program PowerPoint. Genel olarak PowerPoint denildiğinde herkesin aklına sıkıcı sunumlar gelse de benim aklıma istediğim birçok şeyi yapabileceğim bir çalışma alanı geliyor. Sanırım bu durumun temel sebebi benim PowerPoint’teki sınırları aşıp; sunumdan resim düzenlemeye, infografik oluşturmaktan cover photo yapmaya kadar birçok iş için bu programı kullanmamdan kaynaklanıyor.

PowerPoint’e bu özellik – save as – MPEG özelliğinden bahsediyorum – sanırım 2013 sürümü ile geldi. Diğer sürümlerde denemedim ama gözüme çarpardı diye düşünüyorum. Kısacası son sürüm PowerPoint’e ihtiyacınız var aşağıda bahsedeceğim adımları gerçekleştirebilmek için.

Peki neden böyle bir şey yapıyoruz?
Aslında bu yol kişisel bir kullanım için pek de öyle uygun değil. Çünkü özellikle telefonlarımızda bu tarz videoları birkaç tıkla yapabileceğimiz ücretli/ücretsiz birçok uygulama mevcut. Ama eğer bir marka için Instagram videosu hazırlamayı düşünüyorsanız, video programları ile gözünüzü korkutmaya hiç gerek yok. PowerPoint, evet hepimizin bilgisayarında olan ve kötü dizaynlı sunumlarımızın biricik günah keçisi, size bu konuda yardımcı olabilir.

PowerPoint ile Instagram Videosu Yapmak

Yukarıdaki videoda anlattıklarımı kısaca özetlemek gerekirse:
 
1. Adım: Videoya eklemek istediğimiz resimleri öncesinde hazırlıyoruz. İster Instagram’dan alabilirsiniz, isterseniz henüz paylaşmadığınız resimleri kare olacak şekilde kırpabilirsiniz.
 
2. Adım: PowerPoint’te yeni bir sunum açıp, slayt boyutlarını kare hale getiriyoruz. Design -> Slide Size -> Custom Slide Size kısmından kolayca yapabilirsiniz. Küçük bir not, slayt boyutunu ayarladıktan sonra daha kolay bir kullanım sunduğu için slayt stilini seçeneklerden “Blank” yapmanızı tavsiye ederim.
 
3. Adım: Resimleri her biri tek bir slayt olacak şekilde yerleştiriyoruz. Dilerseniz üstlerine yazı yazabilir, efekt verebilir ya da aralara boş – sade yazılı slaytlar ekleyebilirsiniz.
 
4. Adım: Tüm slaytları CTRL + A ile seçip, Transition yani geçiş efekti veriyoruz. Ayrıca sağ üst kısımdan “after” yazan süreyi 1 ya da az bir rakam ile güncelleyip üstündeki seçeneğin işaretini kaldırıyoruz. Dilerseniz bu kısımda her slayta özel bir efekt de verebilirsiniz.
 
5. Adım: Save As -> “MPEG-4” dosya türünü seçerek kaydediyoruz.

İşte bu kadar.

Videonun güzelliği tamamen sizin yaratıcılığına kalmış.

Fakat PowerPoint’e bize sunduğu bu güzellikler için bir teşekkür etmek lazım!
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.