Öğrenmek ile ilgili tabularınızı yıkın |
Öğrenmek ile ilgili tabularınızı yıkın

 

The day I met Internet is the exact day I realized that I “could” learn everything I want. This post aims to inspire the ones who have some doubts about learning, through inspirational videos.

 

İnternet ile tanıştığım gün öğrenmek istediğim her şeyi öğrenebileceğimi fark ettiğim gündü. İlk olarak photoshop ile başlayan merakım web tasarım, sosyal medya, pazarlama gibi daha birçok alanı da içine alacak şekilde devam etti. Bir süre önce, her ne kadar birçok kişi benim gibi interneti öğrenmek ve bilgi paylaşmak için kullanıyor olsa da, diğer birçoğunun bundan çekindiği ve böyle bir şeyi tecrübe etmediğini fark ettim. Ve onlar için öğrenmek konusunda ilham veren videolardan oluşan bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Aslında öğrenmek bence insanoğlunun doğasında bulunan bileşenlerden en önemlisi. Her ne kadar bahsettiğim pratik öğrenmeden biraz daha farklı bir konuyu içerse de öğrenmeyi ne kadar istemsiz yaptığımızı size gösterebilecek bir video ile başlayabiliriz aslında.

What we learn before we’re born

Annie Murphy Paul bu konuşmasında ne zaman ve nasıl öğrenmeye başladığımızdan bahsediyor. Bu videoyu izledikten sonra bir kez daha fark ettim ki, öğrenmek aynı nefes almak gibi istemsizce yaptığımız ve aynı nefes almak gibi hayatta kalmamızı sağlayan temel güdülerden biri.


The power of believing that you can improve

Aslında tüm bu öğrenme işleri birazcık da bakış açımızla ilgili bir şey. Her ne kadar burada bilimsel bilimsel şeyler paylaşsam da bir yerlerde bir şeyler eksik kalacaktı bu videoyu eklemesem. Çünkü öğrenmenin sadece matematik problemlerini çözmek ya da exceli süper kullanmak ile ilgili bir şey olmadığından da bahsetmek gerek.


The nerd’s guide to learning everything online

John Green bu videosunda online öğrenme toplulukları üzerinde durarak aslında öğrenmek ile ilgili önemli olan şeyin kendi yolumuzu bulmak olduğuna değinmiş. Her ne kadar ben çevremdeki diğer faktörlerden bağımsız olarak, içimi kemiren duygu yüzünden online öğrenme topluluklarına dahil olmuş olsam da sonuçta bu toplulukların varlığı sayesinde sınırsız öğrenmeyi tecrübe edebildim. Bu video muhtemelen Youtube’a sadece müzik dinlemenin ötesinde bakmanızı ve hatta belki de bir blog açıp ya da bu topluluklara bir şekilde dahil olup kendi bildiklerinizi de paylaşmanızı sağlayacak.

About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.