Her Gün Yeni Bir Şeyler Öğrenmenizi Sağlayacak 5 Kaynak |
Her Gün Yeni Bir Şeyler Öğrenmenizi Sağlayacak 5 Kaynak

Geçen gün bir tavsiye üzerine keşfettiğim strenghtsfinder 2.0 kitabı sayesinde bir süredir pek üstünde durmadığım “güçlü yönler” konusunda yeniden düşünmeye başladım. Tabi ki kitaptan etkilenip güçlü yönlerimi öğrenmek için online testi de çözdüm.

Pek şaşırtıcı olmayan bir sonuç olsa da, en güçlü özelliğim “öğrenmek” çıktı. Öğrenmek zaten benim kendimi bildim bileli en iyi yaptığım hatta yapmaktan da en çok zevk aldığım şey sanırım. Fakat dürüst olmak gerekirse testin sonucu karşıma çıkana kadar oturup üzerine hiç düşünmemişim bile.

Neyse ki kitap sayesinde biraz düşünme fırsatı buldum. İlk olarak bu güçlü yanımı hayatıma nasıl yansıttığımı bulmaya çalıştım ve gün içerisinde yaptığım şeyleri aklımdan geçirdim. Kendime öğrenmek için öyle kaynaklar yaratmışım ki, rutin bir düzende hayatımı sürdürürken bile öğrenmeye olan açlığımı gideren birçok şeyi hayatıma dahil etmişim.

Hiçbiri yapmak için üzerine ekstra bir çaba sarf ettiğim, “ah bugün de bir şey öğrenmeliyim” diye yaptığım şeyler değildi. Bulduğum en küçük arada bile bir şeyler öğrenmek için alanlar yaratmışım kendime farkında olmadan.

Yazının sonunda muhtemelen yeni bir şeyler öğrenmenin sandığınızdan çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

1- Haftada bir kez öğle yemeğinde arkadaşlarınıza söz vermeyin.
Çünkü sizi bekleyen harika Webinar’lar var.

webinar nedir nasıl dinlenir nereden bulunur

Webinar, yani bir konuda uzman birinin ya da kurumun genelde 30dk’yı geçmeyecek şekilde belirli bir konu üzerine yaptığı online ve interaktif bir eğitim şekli, artık erişmesi çok kolay ve seçeneği çok fazla bir kaynak. Özellikle sektörlerinde lider olan şirketler düzenli olarak bu webinarları yapıyorlar. Çoğu zaman katılmak için yapmanız gereken tek şey kısacık bir formu doldurmak. Bahsettiğim şirketler ise LinkedIn, Adobe, SalesForce gibi gerçekten kendi alanlarında dünyanın en büyüğü olan şirketler. Ve bu Webinarlara katılmak için sadece öncesinde bir form doldurmanız yeterli. Saatleri genelde öğle yemeğine denk geliyor burada (ABD). Muhtemelen Avrupa’daki ülkelere özel bir zaman diliminde düzenlenenler de öğle yemeği saatine denk geliyordur. Zaten toplam süresi en fazla 30dk oluyor. Haftada sadece 30 dakikanızı ayırarak, sizi alanınızla ilgili fark yaratan biri haline getirecek şeyler öğrenebilirsiniz! Bence oldukça heyecan verici bir şey.

Vakti size uymasa bile, bu webinarlara kayıt olun. Çünkü sonrasında hem ses kaydını hem de yapılan sunumu size gönderiyor olacaklar. Böylece saati size uymasa da daha sonra istediğiniz herhangi bir zamanda bile dinleyebilirsiniz!

Üstelik böyle bir etkinliğe sadece bir kez katıldığınızda, gelecek etkinliklerin davetleri de e-posta adresinize gönderiliyor olacak. Yani yapmanız gereken şey o kadar basit, zahmetsiz ve kısa bir şey ki! Ve karşılığında öğrenebileceklerinizi bir düşünün. Bu yüzden bence webinarlar yeni bir şeyler öğrenmenizi sağlayacak ilk kaynaklardan biri.

Benim tavsiye ettiğim webinarlardan bazıları:

2- İşe/Okula giderken bile yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Podcast’lerle tanışın!

podcastler ile yeni bir şeyler öğrenmek

Yeni bir şeyler öğrenmenizi sağlayacak kaynaklar listeme, Podcastler 2. sıradan giriş yapıyor! Podcastler bilgi vermek ya da eğlence amaçlı olarak yapılan radyo yayınları gibi. Güzel yanı ise ne zaman isterseniz erişebiliyor olmanız.

Bugün yine alanında uzman birçok şirket hatta birey podcastler ile belirli bir konu üzerine bilgi paylaşıyor. Sadece marketing (pazarlama) üzerine binlerce kaliteli podcast bulabilirsiniz. iPhone kullanıcısıysanız daha da şanslısınız. iTunes üzerinden bu podcastlere hem çok kolay hem de ücretsiz olarak erişebilir hatta telefonunuza kaydedebilirsiniz (offline’a atmak). Üstelik itunes podcastlere ulaşabileceğiniz kaynaklardan sadece bir tanesi, dahası için yüzlerce farklı alternatifiniz var.

Çoğu soru cevap olarak gerçekleşen bu Podcastler size yapmak istediğiniz işi ustasınden dinleme fırsatı sunuyor. Yapmanız gereken tek şey, takip etmek istediğiniz kanalları bulmanız, takip etmeniz ve yeni podcastler geldikçe dinlemeniz! Eğer bildirimlere izin verirseniz, yeni bir podcast geldiğini kontrol etmenize bile gerek kalmaz!

Benim tavsiye ettiğim podcastlerden bazıları:

3- Kitap okumaya vaktiniz yok mu? O zaman dinleyin. Audio Books (Sesli Kitaplar)

audio book nereden alınır nedir

Artık birçok kitabın daha kısa versiyonu olan sesli halleri de çıkmaya başladı. Benim çok vaktim yok, ama tüm bu güzel kitapları da okumak istiyorum diyorsanız benim tavsiyem sesli kitaplar. Aynı tadı verir mi tartışılır fakat iş dünyası ile ilgili kitaplar olduğu için çok da fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Yaklaşık 6 aydır hayatımdalar ve gerçekten işe yürürken, alışveriş yaparken hatta yemek hazırlarken bile kolayca dinleyip, çok az çaba ile çok şey öğrenmenizi sağlayacak kaynaklardan.

Benim Audio Book için kullandığım kaynak:

4- Keşke böyle hap gibi bilgiler mi olsa? Bence Twitter’a bakış açınızı değiştirme vakti geldi.

twitter listeleri pazarlama üzerine öğrenmenizi sağlayacak

Bir zamanlar Twitter benim için “otobüste sesli konuşanlar çok salak değil mi” tadında tweetlerle dolup taşan ve herkesin aklından geçen her şeyi paylaştığını düşündüğüm bir yerken, bugün durmadan yeni bir şeyler öğrendiğim bir yer haline geldi.

Twitter Listeleri sayesinde ilgi alanlarınızla ilgili olarak kişilerden oluşan bir newsfeed oluşturabilirsiniz. Sadece 10dk’nız mı var? Hangi alanda bir şeyler öğrenmek istiyorsanız o listenin newsfeedini açarsınız.

Birçok şirket Twitter’da gerçekten çok faydalı kısa bilgiler paylaşıyor. Erişmesi çok kolay, sadece birkaç dakikanızı alıyor ve ilgi alanınızla ilgili her zaman güncel bilgiye sahip olmanızı sağladığı gibi size çoğu zaman da yeni bir şey öğretiyor.

İlginizi çekebilecek Twitter listeleri:

5- Ben sadece resimlere baksam, bir şeyler dinlemek bana göre değil diyorsanız: SlideShare. O da artık yeni bir şeyler öğrenmenizi sağlayacak bir kaynak

slideshare öğrenmenizi sağlayacak

LinkedIn tarafından satın alındıktan sonra SlideShare çok daha güzel bir mobil uygulamayla hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmaya başladı. İlgi alanları LinkedIn’deki kategorilerle oldukça paralel hale geldi. LinkedIn üzerinde takip ettiğiniz kanalları SlideShare üzerinden de kolayca takip edebilirsiniz, boş vakitlerinizde Instagram’a 5dk ara verip, SlideShare üzerinden yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Birkaç SlideShare hesabı önerisi:

Yeni bir şeyler öğrenmenizi sağlayacak şeyler tabi ki bu kadar değil

Uzun lafın kısası, bu daha başlangıç. Aslında çok daha fazla kaynaktan çok daha fazla şeyi öğrenebilirsiniz her gün. Bunlar sadece benim bir süredir yaptığım ve verdiğim emeğe oranla aldığım verimin yüksek olduğu kaynaklar. Önerilerinizi yorum olarak paylaşarak siz de bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.