Facebook’ta Organik Erişimin (Organic Reach) Düşüşü |
Facebook’ta Organik Erişimin (Organic Reach) Düşüşü

Eğer bir Facebook sayfası yönetiyorsanız sizin de canınızı en çok sıkan şeylerden biri muhtemelen organik erişimin beklediğinizden oldukça düşük olmasıdır.

2009’dan 20012’ye kadar Facebook sayfası yönetirken beğeni sayısını arttırmak en büyük önceliklerdendi – ki bu da oldukça normaldi. Çünkü o zamanlar ne kadar kişi sayfanızı takip ediyorsa, o kadar çok kişi gönderilerinizi görüyordu.

2012 yılında Facebook yaptığı algoritma değişikliği ile organik erişim oranını %16’ya indirmişti – hatta sabitlemişti. O zamanlar “artık beğeni sayısının bir önemi yok, paylaştığımız içerikleri zaten tüm takipçilerimiz göremiyor ki” demeye başladığımız ilk günlerdi ve bu algoritmik yapıya “EdgeRank” diyorduk.

Ne yazık ki organik erişim oranı bu haykırışlarımızı duymamışçasına daha da ileriye gitti ve 2013’te %12 civarında seyretmeye başladı. 2014 Şubat ayında Ogilvy@Social’ın 100 şirket sayfası üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonucunda, organik erişim oranının bir önceki yıla göre %49 oranında azaldığı ve %6’da seyretmeye başladığı ortaya çıktı.

Ki bu durum, beğeni sayısı 500K’nin üzerindeki sayfalarda daha da vahimdi, neredeyse %2 civarında bir organik erişim oranı vardı.

Facebook organik erişim oranı neden düşer

Organik Erişimin Neden Önemli?

Organik erişimin öneminden bahsetmeden önce, ne olduğunu da tanımlamak gerekiyor. Facebook organik erişimi ve satın alınan erişimi aşağıdaki gibi tanımlamıştır:

Organik erişim, gönderinizin ücretsiz dağıtım yoluyla gösterildiği toplam tekil kişi sayısıdır. Satın alınan erişim, gönderinizin reklamlar sonucunda gösterildiği toplam tekil kişi sayısıdır.

Kısacası organik erişim, Facebook üzerinde herhangi bir reklam ödemesi yapmadığımızda gönderilerinizin eriştiği kişi sayısıdır. Organik erişim düştükçe – gönderilerimiz ile daha az kişiye erişiyoruz ve daha çok kişiye erişmek için reklam vermemiz gerekiyor.

Özetle: Daha Fazla Para = Daha Çok Erişim

Peki Bu Organik Erişim Nasıl Belirleniyor – yani Algoritma Nasıl Çalışıyor?

İlk başka, 2006 civarı, oldukça basit bir algoritma olduğu söyleniyor. Fakat daha sonra öğrenen bir yapıya bürünen bu algoritma şu an için birçok farklı faktör tarafından etkileniyor. Burada kişinin ilgi alanları, sayfanızla olan etkileşimi, kişinin Facebook’ta etkileşime girdiği diğer kişiler ve içerikler ve daha muhtemelen bilmediğimiz birçok faktör daha var.

Organik Erişimi Nasıl Yükseltebiliriz?

Bu konuda çok umutlu olmasam da, platformu dinleyerek birkaç çıkarımda bulunmanın mantıklı olacağını düşünüyorum.

  • Seçici Olmak: Bu algoritmanın bu kadar keskinleşmesinin sebebi Facebook üzerinde yayınlanan içerik sayısının ve bir kişinin takip ettiği sayfa sayının oldukça artmış olması. Kullanıcı tecrübesini iyileştirebilmek için Facebook en doğru içeriği kullanıcı ile buluşturmaya çalışıyor. Bu da karşımıza söyle bir sonuç çıkartıyor: Her bilgiyi ve içeriği paylaşmaktansa en yüksek erişimi alacağına inandığınız – inanmanın ötesinde verileri analiz ederek karar verdiğiniz – içerikleri paylaşmanız. Yani seçici olmanız.
  • Hedeflemeler: Eskiden sadece reklamlar üzerinden hedefleme yapabiliyorken, uzun bir süredir organik olarak paylaştığımız içerikler üzerinden de hedefleme yapabiliyoruz. Platformun bu güncellemesini doğru okur ve yorumlarsak, bu özelliği kullanarak organik erişimi arttırabiliriz. Evet belki sayfanızı beğenen 40K kişiye değil de, sadece belli bir bölgede, belli bir kesime – paylaşıyor olacaksınız bu gönderiyi. Ama emin olun, 40K kişiye paylaşmaktan daha fazla erişim alıyor olacaksınız.

Tabi ki bunlar dışında hepimizin duymaktan sıkıldığı – zaten her durumda yapıyor olmamız gereken – bazı şeyler daha var. Ama ben onlardan bahsetmeyi pek düşünmüyor.

Organik Erişim Sadece Facebook’a Özgü Bir Sorun Değil

Çok yakın bir zamanda hem Twitter hem de Instagram da algoritmalarında değişikliğe gittiler ve platformlarını Facebook’a çok yakın bir yapıya dönüştürdüler. Bu değişikliklerin en büyük sonucunu çok yakında zamanda düşecek olan organik erişimlerle görüyor olacağız.

Reklam platformlarının alt yapısını güçlendirerek, daha kolay, hızlı ve makul fiyatlar ile hedef kitlemize ulaşabileceğimiz vurgusu yapılacak.

Tüm bu değişiklikler Facebook’u artık bir reklam platformu gibi görmemiz gerektiğini ve bu konuda ileri seviyede stratejiler geliştirilmesi gerektiğini oldukça açık bir şekilde gösteriyor.

Herkese başarılar!


İlginizi Çekebilir:
SocialBakers
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.