Bir Pazarlama İçeriği Olarak PodCast: Nedir? Ne Değildir? Nasıl Kullanmalı? |
Bir Pazarlama İçeriği Olarak PodCast: Nedir? Ne Değildir? Nasıl Kullanmalı?

Bu yazıyı yazdığım için mutluyum. Çünkü son zamanlarda beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri: Podcastler.

Şimdi şöyle hayal edin, genelde gününüz nasıl geçiyor?

Sabah uyanmaca – belki bir kahvaltı – okul ya da işe gitmece (herhangi bir ulaşım aracı ya da yürüyerek) – gün içinde koşuşturmaca – eve dönmece (yine herhangi bir ulaşım aracı ya da yürüyerek) – zaten yorgunuz, yorulduk – yemek yemece – dizi izlemece – yatmaca.

Tabi ki kişiden kişiye değişir. Ama varsayalım ki, böyle.

Baktığınızda aslında yoğunuz, doldurmuşuz gibi tüm zamanımızı. “Ay ben hiç kitap okuyamıyorum çok yoğunum” bahanelerini sık sık da duyduğumuzu hatırlarsak, kendimizi geliştirmek için çoğu zaman ekstra bir çaba sarf etmemiz gerekiyor gibi değil mi?

Ben buna pek katılmıyorum ama neyse.

Öyle diyelim. Bakın işte bu noktada sizin tüm bahanelerini çürüten Podcastler karşımıza çıkıyor.

Podcast Nedir?

1930’ların başından beri aslında hayatımızda olan bir şey, radyo showları gibi. Yani konuşma var, ama görüntü yok. Podcast ismi 2004’ün Şubat ayında Ben Hammersley’nin Guardian gazetesinde kullanmasıyla ortaya çıkıyor. Günümüzde ise basit bir dille tanımlayacak olursa, internette yüklenmiş radyo showu tadında içerikler. Bir grup insanın ya da tek bir kişinin belli bir konu üzerine fikirlerini paylaşması.
iPhone hatta aslında iPod ile yaygınlaşmış, ismini de birazcık onlardan almış, ve literatüre geçmiştir.

podcast nedir

Neden PodCast?

Çünkü podcastler artık iPod ile ortaya çıktığı halinin çok daha ötesinde bir boyutta. SoundCloud gibi birçok platform tarafından destekleniyor ki çok muhtemel bu tarz platformların da sayısı git gide artacak. Yani artık kolayca herkes, telefonu üzerinden podcastlere ulaşabilirler.

Ve işin güzel tarafı da, sadece telefonunuzdan değil, bilgisayarınızdan da erişebiliyorsunuz bu podcastlere. Hatta dilerseniz indirip, nereye giderseniz yanınızda götürebiliyorsunuz. Öyle bir içerik düşünün ki, hedef kitleniz onu hiç yanından ayırmasın. İşte öyle farklı bir şey podcastler.

Hem de dilediğiniz konuda bulabileceğiniz podcastleri, dilediğiniz zaman dinleyebiliyorsunuz. YouTube videosunu koşarken izleyememenize, kitabı yemek yaparken okuyamamanıza rağmen podcastleri her zaman dinleyebilirsiniz.

İşe giderken, yemek yerken, yemek yaparken, spor yaparken, temizlik yaparken…

Üstelik dilediğinizde durdurup, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ve daha bunun gibi bir sürü güzelliği var.

Neden Bir Pazarlama İçeriği Olarak PodCast?

Aydın, İzmir çok hoştur ama bana ne demeyin. Çünkü bu Podcastler pazarlamacılar için üzerinde durulması gereken içerik türlerinden biri. Böyle taşınabilir, kullanıcı dostu, değerli şeyler sunan bir içerik türünü hem B2B’de – ki bunu gerçekten çok iyi yapıyorlar şu sıra – hem de B2C’de kullanabilirsiniz.

Biraz daha net olması için birkaç örnekten bahsedelim:

Ve bunlar sadece birkaç örnek, daha fazlasını ilgilendiğiniz konu ile ilgili arama yaparak kolayca bulabilirsiniz. Birkaç senedir oldukça trend olan ve aslında üzerine strateji geliştirmenin de bi’hayli önemli olduğu bir içerik türü bence.

Yakın zamanda ben de takip ettiğim podcastleri paylaşıyor olacağım.
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.