B2B Marketing Nedir Öğrenmek için Okunması Gereken Yazılar |
B2B Marketing Nedir Öğrenmek için Okunması Gereken Yazılar

B2B Marketing ya da B2B Pazarlama, aslında pazarlama mantığı gereği B2C ile aynı felsefeyi paylaşsa da pratikte farklılaşıyor.

Artık profesyonel olarak da B2B Marketing üzerine çalışmaya başladığım için her gün yepyeni bir şeyi tecrübe etme fırsatı elde ediyorum. Bu alanda uzmanlaşmış ve belki de dünyanın en iyi yazılımlarını, stratejilerini ve analizlerini sunan şirketlerle yakından çalışmaya başladığımdan beridir aslında stratejik partnerliklerin ve öğrenilmiş bilginin paylaşılmasının ne kadar önemli olduğunu fark ettim.

Her ne kadar stratejiler sürekli gelişiyor ve değişiyor olsa da bir yerden başlamak gerekiyor ve her gün milyonlarca bilgiye maruz kaldığımız günümüzde temiz ve doğru bilgiye ulaşmak için vakit harcayıp araştırmak gerekiyor.

Bu yüzden bu başlıkta kendi araştırmalarım sonucunda bulduğum ve faydalı olacağını düşündüğüm e-bookları, videoları, blog yazılarını ya da yardımcı yazılımları sizlerle paylaşıyor olacağım.

Blog Yazıları

Aslında çok fazla blog yazısı var paylaşılabilecek. Fakat burada sadece genel bir çerçeve çizmenize yardımcı olacak, daha çok B2B’ye bakış açınızı şekillendirecek ve istatistikler ile bu çerçeveyi daha da belirginleştirecek yazıları seçmeye çalıştım.

E-Book, White Paper

Blog yazılarında olduğu gibi Ebook ve White Paperlar da B2B üzerine oldukça fazla yayınlanıyor. Burada daha çok pratik bilgi ile hızlı sonuçlar alabileceğiniz kaynakları listelemek istedim.

Videolu Dersler

Tamamen pratik bilgi içeren videolar vs bakış açısı videoları diye kıyaslayacak olursak yanılabiliriz. Çünkü 2’si de birbirini etkileyen dengeleyici noktalar barındırıyor bence. Özellikle 3. video bu görüşümü özetleyecek nitelikte.

Yazılımlar

Trendler ve İstatistikler

Trendleri yeteri kadar iyi yorumlamamak ölü stratejilere neden olurmuş. Bu yüzden doğru kaynaklardan bilgi almak önemli.

Not: Yazı sürekli güncellenecektir.
Son güncelleme tarihi: 13.12.2015
About Author

Gülşah Semiz
Passionate learner with more than five years hands-on experience in social media, inbound marketing, SEO, front-end web development, and marketing in general. Worked with various organizations including start-ups, corporates and non-profits. Currently, pursuing her master degree in Marketing Analytics at Bentley University.